Szczuroszczelność – prewencyjna metoda walki ze szczurami

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia budynków gospodarczych przed najczęściej spotykanymi gryzoniami – myszami i szczurami, jest zapewnienie budynkom szczuroszczelności (dziwne słowo, jednak spotykane w literaturze – np. poradnik Dom bez szkodników Alicji Dembińskiej-Krzemińskiej). Szczuroszczelność budynku to takie jego zabezpieczenie, które uniemożliwia wtargnięcie gryzoni i ich wędrówki po pomieszczeniach, pozbawia gryzonie możliwości znalezienia pokarmu i założenia gniazd. Jest to prewencyjna metoda walki z gryzoniami – jeżeli ona nie zaskutkuje – pozostają nam tradycyjne środki na szczury i myszy.

Szczuroszczelność to najprostszy sposób na walkę z gryzoniami, jednak nie oznacza to, że najłatwiejszy do wykonania. Po co walczyć z gryzoniami jeśli można je po prostu nie wpuścić do  budynku. Brzmi banalnie jednak skuteczność tej metody w dużym stopniu zależy od stanu samego budynku, który chcemy zabezpieczyć. Jeżeli będzie to drewniana buda obita deskami – lepiej sobie darować. Dlaczego?

Łatwo się domyśleć, że istotą szczuroszczelności jest zlikwidowanie wszelkich otworów, którymi gryzonie mogą się dostać do wnętrza budynku. Należy i uszczelnić znaleźć możliwie wszystkie otwory, szpary, szczeliny w fundamentach, ścianach, drzwiach, oknach, podłogach, wokół otworów na kable i przewody. Należy się więc zastanowić czy pożądany stan szczelności uzyskamy i czy stan budynku nam na to pozwoli. Dodatkowo sprzęt, maszyny i inne rzeczy należy rozmieścić tak, żeby nie utrudniały widoczności i aby nie stały się potencjalnymi kryjówkami bądź gniazdami gryzoni. Jeżeli w budynku gospodarczym magazynujemy pasze, zboże lub inne produkty mogące być potencjalnym pokarmem dla gryzoni, przechowywane w workach czy zagrodach, musimy je dodatkowo uszczelnić. Nawet niewielkie ilości sprawią, że gryzonie się u nas zadomowią a wtedy to już pozostają nam inne metody walki z nimi.

Reklamy

One Response to Szczuroszczelność – prewencyjna metoda walki ze szczurami

  1. alex says:

    metoda banalna ale może i skuteczna. wszystko zależy od budynku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: