Obejście zadbane małym nakładem pracy

Wygląd zagród wiejskich z roku na rok uległa znacznej poprawie. Zadbane podwórko jest w dzisiejszych czasach wizytówką gospodarza. Dawno już minęły czasy kiedy zwierzęta przebywały w bezpośrednim kontakcie domostwa. Obecnie posesję rolnika, szczególnie jej frontową część, zdobią skalniaki, iglaki ozdobne i często koszone trawniki. Wiadomo, że dbanie o ogród nie jest priorytetowym zadaniem rolnika, jednak można niewielkim nakładem pracy osiągnąć bardzo dobre efekty.

Funkcje zagrody

Zagroda wiejska przeznaczona jest do pełnienia dwóch podstawowych funkcji:

•          nowoczesnego prowadzenia produkcji rolnej

•          zapewnienia właściwych warunków życia rodzinie wiejskiej.

Gospodarskie siedlisko podzielone jest więc najczęściej na dwie części: część gospodarską i cześć przydomową. Część gospodarska obejmuje obejmuje najczęściej większość posesji. Składają się na nią wszystkie budynki gospodarcze a także pryzmy kiszonek, wybiegi dla zwierząt, miejsca postoju maszyn rolniczych. Część przydomowa to najczęściej ogród ozdobny pokryty trawnikiem (co raz rzadziej ogród warzywny), altanki, grille. Cześć przydomowa jest często odgrodzona o części gospodarskiej zamykając tym samym dostęp zwierzętom gospodarskim. Część przydomowa służy odpoczynkowi a także przyjmowaniu gości w sezonie letnim.

Ogród musi zdobić

Na pierwszy plan wybija się właściwe zagospodarowana część ozdobna ogrodu. Aby ogród naprawdę zdobił musi być zaprojektowany i założony w sposób przemyślany z zachowaniem harmonii między poszczególnymi elementami ogrodu, doborem odpowiednich gatunków roślin. Formę i treść ogrodu należy dostosować do własnych możliwości czasowych i finansowych. Powinniśmy zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu. Na pewno niezbyt dużo. Ogród zaniedbany będzie szpecił, a nie zdobił.

Wszytko zależy od roślin

Pracochłonność pielęgnacyjna w ogrodzie uzależniona jest głównie od rodzaju roślinności. Przy zakładaniu ogrodu powinniśmy wiedzieć, że :

•                     uprawa roślin jednorocznych jest kosztowna i pracochłonna (ręczne pielenie, usuwanie przekwitniętych kwiatów, zmiana nasadzeń)

•                     byliny są w uprawie mniej kosztowne i czasochłonne ale wymagają pielęgnacji (przycinania, usuwania przekwitniętych kwiatów, pielenia, a niekiedy okrywania na zimę)

•                     krzewy liściaste wymagają cięcia w celu regulacji pokroju lub odmłodzenia

•                     krzewy iglaste tnie się rzadziej niż liściaste

•                     trawniki należy kosić co 7 -14 dni, jednak mając odpowiedni sprzęt uzyskujemy dopiero znakomity efekt. Trawnik jest wspaniałym tłem dla roślin rosnących w ogrodzie. Na dobrze ostrzyżonym trawniku świetnie wyglądają krzewy iglaste jak i rośliny kwitnące. Trawnik jest doskonałym miejscem do wypoczynku rodziny.

Ogrodzenie

O estetyce zagrody w znacznym stopniu decyduje ogrodzenie. Typowe drogie ogrodzenia możemy zastąpić żywopłotem. Żywopłot z gęsto posadzonych roślin doskonale pełni rolę ochronną. Przy wyborze roślin na żywopłot możemy zdecydować się na droższe, ale przez cały rok zielone krzewy iglaste lub krzewy liściaste np.: berberys, bukszpan, liguster, irga, tawuła, i inne. Atrakcyjnym urozmaiceniem ogrodu są ogródki skalne, pergole, kratki, baseny wodne itp.

Planując ogród unikajmy nadmiaru ozdób – skromnie wcale nie oznacza brzydko. Jesień sprzyja krytycznemu spojrzeniu na nasz ogród. Zastanówmy się co można w nim zmienić, aby był ozdobą naszego obejścia, miejscem wypoczynku i zabaw dla dzieci.

Reklamy

One Response to Obejście zadbane małym nakładem pracy

  1. Minimka says:

    Ważne jest aby wybrać ładny i funkcjonalny projekt budynku który będzie spełniał rolę stajni, chlewni czy kurnika. Duży wybór tanich i funkcjonalnych budynków znalazłam kiedyś tu: http://kbprojekt.pl/projekty_gospodarcze.php Oczywiście dobrze dobrana kolorystyka i rośliny nadają ogrodowi niesamowity wygląd.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: