Pługi ogłoszenia

 Wymagania agrotechniczne i zasada działania pługa

Orka jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym, od którego prawidłowości zależy cały dalszy rozwój roślin uprawnych. Głównym celem zastosowania pługa jest odwrócenie skiby. Z agrotechnicznego punktu widzenia wyróżnia się takie cele orki, jak: uniemożliwienie rozwoju darni przez jej przykrycie glebą, wydobycie i przemieszczenie ku powierzchni roli koloidów wypłukanych wcześniej w głąb przez wodę, rozluźnienie roli, zwiększenie jej pulchności i wielkości porów, przykrycie nasion i rozłogów chwastów, uniemożliwiające wydostanie się ich kiełków na powierzchnię roli i inne.

Według kryteriów agrotechnicznych rozróżnia się takie rodzaje orki, jak: podorywka, orka siewna, ziębla, razówka, orka wiosenna, odwrotka, orki melioracyjne.

Według jakości powierzchni pola można wyróżnić:

  • orkę w ostrą skibę, stosowaną jako orka zimowa, po której rola pozostaje z okres zimy nie uprawiona, a znaczne nierówności jej powierzchni pozwalają wchłonąć w tym czasie dużą ilość wilgoci,
  • orkę z przyorywaniem, służącą do wprowadzenia w glebę na pewną głębokość obornika, nawozów zielonych, roślin lub resztek ścierniska, znajdujących się powierzchni pola,
  • orkę siewną, przy której jest wymagana możliwie płaska i wyrównana powierzchnia pola, pozwalająca na przygotowanie roli pod siew przy możliwie małej liczbie zabiegów doprawiających.

Natomiast według głębokości orki można wyróżnić:

  • orkę płytką, stosowaną jako podorywkę, wykonywaną na możliwie małą głębokość, nie przekraczającą zwykle 10-12 cm,
  • orkę średnią, wykonywaną przez pługi rolnicze ogłoszenia zwykle na głębokość 20-22 cm,
  • orkę głęboką, wykonywaną na głębokość nie mniejszą niż 25 cm i dochodzą do głębokości maksymalnych, wynikających z budowy danego pługa.

Trzeba jednak podkreślić, że obok konstrukcji narzędzia, ograniczeniem głębokości orki jest miąższość warstwy uprawnej, po której przekroczeniu zostaje wyorana na powierzchnię pola tzw. martwica, co jest niedopuszczalne ze względów agroechnicznych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: